Аналіз калу на приховану кров допомагає виявити деякі захворювання кишківника

Що таке аналіз калу на приховану кров?

Це тест, здатний виявити незначна кількість крові в фекаліях. Крові так мало, що Ви не можете побачити її і не знаєте про її наявність.

Чому проводять аналіз на приховану кров?

Існує кілька захворювань, які можуть викликати кровотечу в шлунково-кишковому тракті. Це виразки шлунка або дванадцятипалої кишки, виразковий коліт, поліпи шлунка і кишечника, рак.

Будь-яка сильна кровотеча буває помітна. Ваш кал стає червоним або чорним, погіршується загальний стан. Однак, іноді кровотеча буває такою незначною, що фекалії мають нормальний вигляд. Проте, даний тест її виявляє. Цей аналіз виконується, коли є підозра на порушення функції органів травної системи. Але, частіше його використовують для скринінгу на рак кишківника до появи будь-яких симптомів.

Примітка. Аналіз калу на приховану кров може показати, що у Вас є джерело кровотечі десь в шлунково-кишковому тракті. Але, точну локалізацію цього джерела він показати не може. Якщо аналіз позитивний, то Вам будуть запропоновані додаткові обстеження для виявлення причини кровотечі. Зазвичай це гастроскопія і колоноскопія.

Як проводять аналіз калу на приховану кров?
Невеликий зразок калу надходить в лабораторію. Лаборант з допомогою невеликого соскоба готує препарат і додає до нього спеціальну хімічну речовину. Якщо хімічна речовина змінює свій колір, це вказує на наявність крові. Крім того, існують готові тестові набори, які Ви можете придбати в аптеці і провести тест самостійно.

Зазвичай аналіз повторюють 2 або 3 рази в зразках, отриманих в різні дні. Так робиться тому, що кровотеча може проявлятися тільки час від часу. Таким чином, не кожен зразок буде містити кров. Ряд з двох або трьох зразків, зроблених протягом декількох днів, є більш точним для виявлення кровотечі в кишківнику.

Є кілька ліків і продуктів, які можуть впливати на результати аналізу, змушуючи його давати неправдивий висновок про наявність крові. Однак, такі помилково-позитивні результати бувають досить рідко. Ніяких змін дієти про проведення аналізу на приховану кров не потрібно.

Скринінг раку товстого кишківника

Скринінг означає пошук ранніх ознак захворювання у здорових людей, які не мають ознак хвороби. Профілактика раку кишківника спрямована на його виявлення на ранній стадії, коли є хороший шанс повністю вилікувати рак.

Оскільки рак кишківника набагато частіше зустрічається у літніх людей, було прийнято рішення про те, щоб люди певного віку були запрошені для участі у програмі скринінгу раку товстого кишківника. Вона включає в себе трикратну здачу аналізу калу на приховану кров. Вік початку скринінгу відрізняється в різних країнах. В Україні дана програма починається з 50 років і проводиться щорічно.

Якщо результат негативний, то наступний аналіз здається через рік. Це правило вірно для людей, у яких немає скарг або симптомів хвороби. Якщо ж у Вас є болі в животі, запор або пронос (діарея), втрата ваги, не чекайте проведення скринінгового тесту. Запишіться на прийом до лікаря і обговоріть з ним свою проблему.