Рак кишківника досить поширений. Імовірність вилікування набагато вище, якщо цей рак виявлений на ранній стадії. У всьому світі для певних вікових груп діє програма скринінгу. Мета полягає в тому, щоб запропонувати легкий тест для виявлення раку кишківника на ранній стадії, до початку появи симптомів. Деяким людям, які мають високий ризик раку кишківника, пропонуються додаткові скринінгові тести.

Що таке скринінг раку кишківника?

Скринінг означає пошук ранніх ознак захворювання у здорових людей, які не мають прояв хвороби. Профілактика раку кишківника спрямована на його виявлення на ранній стадії, коли є хороший шанс повністю вилікувати рак. Існує два методи скринінгу раку кишківника:

 • Аналіз калу на приховану кров. Тест дозволяє виявити сліди крові в фекаліях.
 • Обстеження внутрішньої частини кишківника – сігмоскопія (або колоноскопія)Програма скринінгу раку кишківника пропонується в Україні з 50 років, так як існує більш високий ризик цього захворювання з віком. Кращим є метод колоноскопії (сигмоскопии).

Скринінг з аналізу калу на приховану кров

Непомітне кількість крові в калі поширене у людей з раком кишківника. Даний тест дозволяє виявити цю кров.

Якщо аналіз на приховану кров буде позитивним, Вас направлять для подальшого дослідження, яким зазвичай є колоноскопія. Колоноскопія – це дослідження, в ході якого довгий тонкий оптичний прилад вводиться через задній прохід в товстий кишечник. Таким чином можна оглянути внутрішню поверхню кишки. Альтернативою колоноскопії є віртуальна колоноскопія.

Існують різні причини позитивного аналізу крім раку кишківника. Наприклад, частою причиною цього є геморой. У більшості людей з позитивним тестом на приховану кров не буде раку кишечника.

Іноді виявляються поліпи (нарости на внутрішній поверхні) кишки. Це не ракові (доброякісні) утворення, але з часом з них можуть розвиватися справжні пухлини. Поліпи можна видалити під час колоноскопії і зробити появу раку менш імовірним.

Найбільш часті результати скрініга після колоноскопії:

 • 5 осіб з 10 будуть мати нормальний результат
 • У 4 осіб з 10 буде виявлений поліп, видалення якого може запобігти розвитку раку
 • У 1 людини з 10 буде виявлений рак кишківника

Примітка: нормальний результат тесту не повністю виключає рак кишківника. Важливо знати симптоми раку кишківника і відвідати Вашого лікаря при необхідності.

Скринінг з гнучкою сигмоскопію (або колоноскопією)

Сигмовидна кишка, разом з прямою кишкою, становить кінцеву частину кишківника. Сигмоскоп (ректороманоскоп) представляє з себе прилад з джерелом світла на кінці. Апарат вводиться через задній прохід і повільно переміщається в пряму, а потім в сигмовидную кишку. Це дозволяє лікарю оглянути внутрішню оболонку дистального відділу кишківника.

Що таке скринінг за допомогою гнучкої сигмоскопии?

Гнучка сігмоскопія рекомендована в якості скринінгу всім дорослим з 50 років. Це пов’язано з тим, найчастіше рак розвивається в прямій, сигмовидної і низхідній кишці. Поліпи – це доброякісні (не ракові) утворення внутрішньої оболонки кишківника. Вони більш поширені в старшому віці. Зазвичай поліпи не викликають ніяких симптомів або проблем. Однак, знайдені поліпи підлягають видаленню. Це пов’язано з тим, що через кілька років виникає ризик переродження поліпа і розвитку на його місці раку кишківника.

Важливо пам’ятати, що сігмоскопія дозволяє оглянути лише третю частину товстого кишківника. Поліпи і пухлини, хоча і значно рідше, можуть зустрічатися в інших відділах кишківника. Щоб оглянути кишку цілком, необхідно пройти колоноскопію. Так, сьогодні у всьому світі, сігмоскопія замінюється на колоноскопію, як основний метод скрінінгу раку товстого кишківника.

Скрініноговие тести для молодих людей з підвищеним ризиком раку кишківника

У деяких людей ризик розвитку раку кишечника вище звичайного. Це пов’язано з тим, що деякі захворювання викликають підвищений ризик розвитку злоякісних пухлин. Таким людям пропонуються регулярні скринінгові тести, часто з раннього віку. Такі тести відрізняються від звичайної програми скринінгу і пропонуються в таких випадках:

 • Люди з певними спадковими захворюваннями
  – Сімейний аденоматозний поліпоз (FAP)
  – Спадковий неполіпозний рак кишківника (HNPCC)
  – Синдром Пейтца-Егерса
  – Ювенільний поліпоз товстого кишківника
 • Близькі родичі людей з FAP або HNPCC
 • Люди з сімейною історією раку кишечника першого ступеня (мати, батько, брат, сестра, дитина), у яких було це захворювання. Особливо у віці до 45 років
 • Люди з виразковим колітом або хворобою Крона
 • Люди з акромегалією
 • Люди у яких раніше були виявлені і вилучені поліпи
 • Люди у яких раніше був рак кишківника

Вік, з якого починається скринінг, тип пропонованих тестів і їх частота залежать від ступінь ризику. Різні захворювання, згадані вище, мають різні рівні ризику. Тести містять регулярну колоноскопію і деякі спеціалізовані аналізи.