Helicobacter pylori – спиралевидная бактерія. Багато випадків виразок шлунка і дванадцятипалої кишки, гастритів, дуоденітів, раку шлунка пов’язані з інфекцією хелікобактер пілорі. Однак, у більшості інфікованих Helicobacter pylori людей не виявляється ніяких симптомів захворювань.

Тести і процедури, які використовуються для визначення наявності інфекції H. pylori, включають:

Аналіз крові. Аналіз зразка крові може виявити наявність активної або перенесеної інфекції H. pylori у Вашому організмі. За аналізом крові можна визначити наявність антитіл, спеціальних білків, які організм виробляє при зустрічі шкідливими речовинами або бактеріями.

Це тест може бути позитивним протягом багатьох років, навіть якщо інфекція вилікувана. Аналіз крові не може бути використаний для контролю інфекції після лікування.

Дихальний тест. Під час дихального тесту Ви проковтуєте пігулку, сік або печиво, що містять мічені 14C- або 13C молекули вуглецю. Якщо у вас є інфекція H. pylori, то проковтнутий продукт руйнується в шлунку, виділяючи мічений вуглець.

Ваше тіло поглинає вуглець і виділяє його через дихальні шляхи. Лікар використовує спеціальний пристрій для виявлення молекул вуглецю в повітрі, що видихається.

Препарати для зниження кислотності, відомі як інгібітори протонного насоса (ІПН), препарати вісмуту і антибіотики, можуть заважати точності цього тесту. Ваш лікар попросить вас припинити приймати ці ліки протягом тижня або двох тижнів, перш ніж Ви проведете діагностику. Дихальний тест доступний для дорослих і дітей.

На відміну від аналізу крові, дихальний тест виявляє активні бактерії. Тому, він може використовуватися для контролю лікування.

Аналіз калу. Лабораторний тест, який досліджує чужорідні білки (антигени), пов’язані з інфекцією H.pylori, в Вашому калі. Як і при дихальному тесті, ІПН і препарати вісмуту можуть вплинути на результати цього дослідження, тому Ваш лікар попросить вас припинити приймати їх протягом двох тижнів до початку тесту.

Аналіз хелікобактерної інфекції по калу, як і дихальний тест виявляє активні бактерії. Тому, він може використовуватися для контролю лікування.

Біопсія. Зразок внутрішньої оболонки шлунка, що отримується при гастроскопії (ВЕГДС). Цей тест не рекомендується тільки для діагностики інфекції H.pylori, так як він є складним для пацієнта. Зазвичай біопсія проводиться, коли необхідна ендоскопія з інших причин.

Це найточніший спосіб дізнатися, чи є у вас інфекція H.pylori

Існують також уреазні дихальні тести, засновані на визначенні концентрації аміаку в повітрі, що видихається. Дані методи передбачають прийом пацієнтом вуглецю (сечовини) нормального ізотопного складу і наступний вимір концентрації аміаку в повітрі, що видихається. Однак цей метод діагностики не пройшов достатні клінічні випробування. Він володіє високим відсотком помилкових результатів і не застосовується за межами пострадянського простору.