Гастроскопія – це дослідження, що дозволяє заглянути всередину стравоходу, шлунка і початкового відділу тонкої кишки, відомого як дванадцятипала кишка.

Що таке гастроскопія?

Гастроскопия – це дослідження, коли лікар оглядає верхню частину травної системи.

Верхня частина травної системи складається з стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки. Лікар використовує ендоскоп, щоб заглянути всередину Вас. Тому, дослідження так само називають ендоскопією.

Ендоскоп – це тонкий гнучкий оптичний прилад, товщиною приблизно з мізинець. Ендоскоп проходить через рот і стравохід в шлунок і далі в дванадцятипалу кишку.

Наконечник ендоскопа містить джерело світла і крихітну відеокамеру, щоб лікар міг бачити внутрішні органи зсередини.

Ендоскоп має канали для подачі повітря і води, а так само канал, по якому можуть проходить різні інструменти. Лікар може використовувати щипці для взяття біопсії (невеликий шматочок внутрішньої поверхні шлунка або кишки), петлю для видалення поліпів і багато інших.

Кому показана гастроскопія?

Гастроскопія може бути рекомендована, якщо у Вас є такі симптоми, як:

 • Повторний розлад шлунка.
 • Періодична печія.
 • Біль у верхній частині живота.
 • Неодноразова блювота.
 • Труднощі при ковтанні.
 • Інші симптоми, які виходять з верхньої частини травної системи.

Які захворювання можуть бути підтверджені (або виключені) при гастроскопії?

 • Запалення стравоходу, зване езофагітом. Лікар бачить почервоніння слизової оболонки стравоходу або інші ознаки
 • Виразка шлунка і дванадцятипалої кишки. Виразка виглядає як маленький кратер на внутрішній поверхні шлунка або початкової частини тонкої кишки, відомої як дванадцятипала кишка.
 • Запалення дванадцятипалої кишки (дуоденіт) і запалення шлунка (гастрит).
 • Рак шлунка і стравоходу.
 • Інші, більш рідкісні, захворювання.

Що відбувається під час гастроскопії?

Дослідження проводиться амбулаторно і не вимагає тривалого перебування в клініці. Перед дослідженням лікар може розпорошити в задню частину горла місцевий анестетик. Він викличе тимчасове оніміння і знизить блювотний рефлекс. Вам може бути дано заспокійливий засіб, щоб допомогти розслабитися. Зазвичай це внутрішньовенна ін’єкція, яка викликає сонливість, але не викликає сон.

Ви будете лежати на лівому боці. Медсестра попросить вставити в рот пластикове пристосування (загубник). Він захистить Ваші зуби і виключить надкусиванія ендоскопа. На початку дослідження лікар попросить Вас зробити ковтальний рух і буде обережно проштовхувати ендоскоп через стравохід і шлунок в дванадцятипалу кишку. Відеокамера на кінчику ендоскопа виводить зображення на монітор. Лікар спостерігає за картиною і подає повітря по каналу ендоскопа в шлунок, що полегшує його візуалізацію. Зайве повітря вийде після дослідження у вигляді відрижки.

Лікар може взяти один або кілька шматочків (біопсія) внутрішньої оболонки шлунка або кишки в залежності від спостережуваної картини. Біопсія безболісна. Зразки відправляються в лабораторію, де їх дивляться під мікроскопом. Потім ендоскоп обережно видаляють.

Гастроскопия займає близько 3 – 5 хвилин. Проте, Вам потрібно виділити близько години на все дослідження. Це потрібно для підготовки і відновлення після процедури. Гастроскопия може бути досить незручною, але зазвичай вона не завдає болю.

Яка потрібна підготовка?

Перед дослідженням Ви повинні отримати інструкції, які зазвичай включають в себе:

 • Ви не повинні їсти протягом 6 годин перед гастроскопією. Шлунок повинен бути порожнім. Маленькі глотки води можуть бути дозволені за два і більше годин до початку дослідження.
 • Якщо Ви брали заспокійливий засіб, знадобиться хтось, щоб супроводжувати вас додому.
 • Консультація лікаря може знадобитися перед ендоскопією.

Чого очікувати після гастроскопії?

Більшість людей готові повернутися додому після невеликого відпочинку.

Лікар пише звіт про проведене дослідження (висновок). Результат будь-якого зразка тканин (біопсія) може зайняти кілька днів. Лікар обов’язково розповість про проведене дослідження і його результати.

Чи є гастроскопія надійною?

Гастроскопія – кращий метод для виявлення захворювань верхнього відділу травного тракту. Однак, він не є на 100% надійним. Наприклад, на гастроскопії можна не виявити деякі види раннього раку. Тому, іноді призначається повторна гастроскопія, якщо симптоми хвороби зберігаються або погіршуються. Навіть якщо результати попередньої гастроскопії були нормальними.

Чи є побічні ефекти або ускладнення у гастроскопії?

Більшість людей проходять дослідження без будь-яких проблем. У деяких людей може зберігатися біль в горлі протягом поточної доби. Існує кілька підвищений ризик розвитку інфекції грудної клітки або пневмонії після гастроскопії.

Іноді ендоскоп може викликати деякі пошкодження досліджуваних органів. Це може бути кровотеча, розвиток запалення і перфорація (утворення наскрізного отвору в стінці органу). Якщо протягом 48 годин після гастроскопії виникає будь-яка з наступних симптомів, слід негайно зверніться до лікаря:

 • Біль в животі або в грудях. Особливо, якщо вона посилюється і відрізняється від будь-якої «звичайної» болі в шлунку, яка у Вас була раніше.
 • Підвищення температури тіла (лихоманка).
 • Утруднення дихання.
 • Блювота з домішкою крові.

У невеликого числа людей можливий серцевий напад або інсульт під час або невдовзі після гастроскопії. Такі ускладнення виникають як правило, у людей похилого віку, які до дослідження перебували у важкому стані. Деякі люди мають алергію на анестетики і седативні засоби.