Колоноскопія – це дослідження для оцінки товстого кишківника.

Колоноскопія – це дослідження, в процесі якого лікар оглядає Ваш товстий кишківник. Товстий кишківник починається від сліпої кишки, в яку відкривається тонкий кишківник. І закінчується прямою кишкою, де зберігаються фекалії до їх виходу з заднього проходу (ануса).

Колоноскоп – це тонкий оптичний прилад, товщиною з мізинець. Він дозволяє оглянути весь товстий кишечник від прямої до сліпої кишки. Є інше дослідження під назвою ректосігмоскопія, що дозволяє оглянути тільки нижню частину товстого кишечника (пряму і сигмовидну кишку).

Колоноскоп має джерело світла і відеокамеру, які виводять зображення на монітор і дозволяють лікарю бачити просвіт Вашого кишківника.

Ендоскоп має канали для подачі повітря і води, а так само канал, по якому можуть проходить різні інструменти. Лікар може використовувати щипці для взяття біопсії (невеликий шматочок внутрішньої поверхні шлунка або кишки), петлю для видалення поліпів і багато інших.

Кому показана колоноскопія?

Колоноскопія може бути рекомендована, якщо у вас є такі симптоми, як:

 • Кровотеча із заднього проходу
 • Болі в нижній частині живота
 • Постійна діарея
 • Постійний запор
 • Інші симптоми, які можуть пов’язані з товстим кишківником

Захворювання, які можуть бути виявлені при колоноскопії:

 • Виразковий коліт (який викликає запалення товстої кишки)
 • Хвороба Крона (яка також викликає запалення тонкої і товстої кишки)
 • Мішки, які утворюються в стінці товстої кишки (дивертикули)
 • Кишкові поліпи
 • Рак кишківника

Можуть бути виявлені й інші захворювання. Крім того, колоноскопія часто буває нормальною. Однак нормальний результат може допомогти виключити деякі можливі причини ваших симптомів.

Що відбувається під час колоноскопії?

Колоноскопія зазвичай робиться амбулаторно. Після дослідження Ви зможете піти додому.

Ви будете лежати на лівому боці. Лікар введе колоноскоп в товсту кишку через задній прохід і спостерігатиме за його просуванням на екрані монітора.

Для розправлення кишки і поліпшення візуалізації, в просвіт кишечника буде подаватися повітря. Це може викликати відчуття, ніби Ви хочете в туалет. Повітря також може викликати почуття здуття живота, легку хворобливість і навіть вихід повітря назовні через задній прохід. Це нормально і немає необхідності бентежитися, так ка лікар очікує, що таке може статися.

Лікар може взяти невеликі зразки (біопсії) внутрішньої поверхні кишківника. Це безболісно. Зразки відправляються в лабораторію для огляду під мікроскопом. Крім того, під час колоноскопії можна видалити поліпи, знайдені в процесі дослідження. Поліпи – це невеликі утворення, які виростають на внутрішній поверхні кишківника. В кінці колоноскопії апарат обережно витягується.

Колоноскопія зазвичай займає 30 – 40 хвилин. Проте, Ви повинні виділити близько 1,5 – 2,0 годин на весь прийом, щоб підготуватися до дослідження і відновитися після нього. Колоноскопія зазвичай викликає тимчасові незручності і незначну болючість.

Доступний новий тип колоноскопії, званий віртуальною колоноскопією. Це спеціальна методика комп’ютерної томографії (КТ) з введенням в просвіт кишки спеціального контрасту. Це дослідження може бути запропоновано, якщо:

 • У вас була звичайна колоноскопія, і ваш лікар не зміг візуалізувати всю товсту кишку
 • Існують технічні причини, за якими важко виконувати колоноскопію

Цей тип колоноскопії виконується за допомогою комп’ютерної томографії, щоб отримати зображення товстої кишки. Тонка трубка поміщається в задній прохід, щоб нагнітати повітря в кишечник, для отримання чіткого зображення його внутрішньої поверхні. Потім КТ-сканер робить зйомку товстого кишківника.

Яка потрібна підготовка?

Перед дослідженням Ви повинні отримати інструкцію з підготовки. Напередодні колоноскопії, доктор-ендоскопіст зателефонує Вам, щоб відповісти на питання і обговорити всі деталі:

 • Кишківник повинен бути чистим, щоб лікар зміг провести якісну процедуру. Потрібно дотримуватися спеціальної дієти за кілька днів до дослідження. Також Вам буде запропоновано одне з проносних засобів для очищення кишківника
 • Вам знадобиться супроводжуючий до будинку, якщо при колоноскопії буде використовуватися заспокійливий засіб.

Що очікувати після колоноскопії?

Більшість людей можуть повернутися додому після відпочинку на протязі півгодини. Можливо Вам доведеться трохи затриматися для спостереження, якщо у Вас були видалені поліпи.

Якщо застосовувалися заспокійливі засоби або засоби для наркозу (медикаментозного сну), відновлення може зайняти трохи більше часу. Бажано відмовитися від водіння машини, вживання алкоголю, прийняття важливих рішень, підписи документів протягом 24 годин після відновлення свідомості. Вам знадобиться хтось, щоб супроводжувати Вас додому і залишатися з Вами протягом 24 годин, поки ефекти від ліків не будуть повністю стерті.

Лікар напише звіт про проведену колоноскопії і її результати (висновок). Отримання результатів біопсії може зайняти кілька днів.

Є побічні ефекти і ускладнення від колоноскопії?

Більшість колоноскопий виконуються без будь-яких проблем. Седативний засіб може викликати втому або сонливість протягом декількох годин після дослідження. Може виділитися невелика кількість крові з заднього проходу, якщо була зроблена біопсія або був видалений поліп. У Вас також може бути виділення рідини і газів протягом 24 годин після прийому останньої дози проносного. Ви повинні організувати свою роботу після колоноскопії з урахуванням цього.

Іноді колоноскопія може викликати пошкодження товстого кишківника. Це може бути кровотеча, потрапляння інфекції, утворення отвору в стінці кишки (перфорація).

Якщо протягом 48 годин після колоноскопії виникає одне з наступних симптомів, негайно зверніться до лікаря:

 • Біль в животі. Особливо, якщо вона посилюється з часом і відрізняється від будь-яких «звичайних» болів, які у Вас були раніше
 • Підвищена температури тіла
 • Виділення крові з заднього проходу