Сігмоскопія – це процедура, при якій лікар оглядає пряму і сігмовидну кишку пацієнта.

Сігмовидна кишка, разом з прямою кишкою, становить кінцеву частину кишківника. Сігмоскоп (ректороманоскоп) представляє з себе прилад з джерелом світла на кінці. Апарат вводиться через задній прохід і повільно переміщається в пряму, а потім в сигмовидную кишку. Це дозволяє лікарю оглянути внутрішню оболонку дистального відділу кишечника. Процедура безболісна, але може бути трохи неприємною.

Існує два типи сигмоскопии.

Гнучка сігмоскопія

Найбільш часто використовується гнучкий сигмоскоп. Це гнучкий і тонкий інструмент, який дозволяє легко проходити вигини товстої кишки. Гнучкий сігмоскопію дозволяє краще оглянути кишечник і робить огляд більш комфортним.

Жорстка сігмоскопія

Жорсткий сигмоскоп повсюдно замінюється гнучким і використовується значно рідше. Він дозволяє оглянути пряму і нижню частину сігмовидної кишки. Оглянути всю сігмовидную кишку, як при гнучкою сігмоскопії, не вдається.

Для чого використовується сігмоскопія?

Сігмоскопія використовується для пошуку причини кровотечі або болю в задньому проході. Лікар може запропонувати це дослідження при інших симптомах, пов’язаних з кишківником. Сігмоскопія дозволяє виявити запалення або рак кишківника. Під час дослідження можна взяти зразок тканини (біопсію) для аналізу або видалити поліпи. Це робиться з використанням спеціальних тонких інструментів, що проводяться по каналу сігмоскопа.

Підготовка до сігмоскопії

Щоб лікар зміг оглянути Ваш кишківник, останній повинен бути вільним від фекалій. Вам буде дана інструкція з очищення кишківника для підготовки до сігмоскопії. Зазвичай використовуються очисні клізми або спеціальні проносні засоби.

Що відбувається під час сігмоскопії?

Дослідження займає кілька хвилин. Зазвичай немає необхідності в анестезії та прийомі заспокійливих засобів. Вам запропонують спеціальні проктологічні шорти з вирізом на задній частині. Потрібно буде лягти на лівий бік і піджати коліна до грудей.

Сігмоскоп обережно вводиться через задній прохід. Повітря м’яко накачується в просвіт кишки щоб роздути її просвіт і допомогти огляду. Це може викликати почуття здуття і позив в туалет. Після огляду кишечника, сігмоскоп повільно віддаляється.

Під час дослідження може бути взятий невеликий фрагмент тканини кишечника (біопсія). Зразок відправляється в лабораторію для огляду під мікроскопом. Він може бути підданий іншим тестам, які дозволять виявити рідкісні захворювання.

Наслідки сігмоскопії

Більшість сігмоїдоскопія виконується без будь-яких проблем. У деяких людей виникають спастичні болі через надмірне нагнітання повітря в кишківник.

У Вас також може бути виділення рідини і газів із заднього проходу протягом 24 годин після останнього прийому проносних. Ви повинні організувати свою роботу після сигмоскопии з урахуванням цього.

Іноді сігмоскопія викликає пошкодження кишківника. Воно проявляється кровотечію, інфекцією або утворенням отвору в кишці (перфорація). Якщо протягом 48 годин після сигмоскопии виникає будь-який з наступних симптомів, негайно зверніться до лікаря:

  • Сильний біль в животі
  • Кровотеча з прямої кишки
  • Підвищення температури тіла

Скринінг раку кишківника

Є думка, що всім людям старшого віку слід проводити гнучку сигмоскопію для виявлення раку кишківника. Це пов’язано з тим, що в кишечнику розвиваються дрібні нарости (поліпи), а іноді і злоякісні пухлини (рак). Поліпи є невеликі доброякісні (не ракові) утворення на внутрішній поверхні кишківника. Вони поширені у літніх людей. Зазвичай поліпи не викликають ніяких симптомів або проблем. Однак, знайдені поліпи підлягають видаленню. Це пов’язано з тим, що через кілька років виникає ризик переродження поліпа і розвитку на його місці раку кишківника.