Що таке стравохід Барретта?

Стравохід Барретта – це стан, при якому відбуваються зміни епітеліального вистилання стравоходу, в результаті чого вона стає більш схожою на вистилання тонкого кишківника. Це відбувається в області з’єднання стравоходу зі шлунком.

Вважається, що основна причина розвитку стравоходу Барретта пов’язана з хронічним запаленням, яке і виникає при гастроезофагеальній рефлюксній хворобі (ГЕРХ).

Стравохід Барретта частіше зустрічається у людей, які тривалий час страждали ГЕРХ, або тих, у яких вона розвинулася в молодому віці. Цікаво те, що частота або інтенсивність симптомів ГЕРХ, таких як печія, не впливають на ймовірність розвитку стравоходу Барретта.

У більшості пацієнтів з стравоходом Барретта рак не виявляється. Однак у деяких пацієнтів може розвиватися передракова зміна в тканини, зване дисплазією. Це передракова зміна з більшою ймовірністю призводить до раку стравоходу.

В даний час діагноз «стравохід Барретта» може бути поставлений тільки при використанні ендоскопії та виявленні змін в слизовій оболонці стравоходу, що може бути підтверджено біопсією тканини. Остаточний діагноз «стравохід Барретта» вимагає підтвердження змін в епітелії стравоходу біопсією.

Перебуваю я в групі ризику розвитку раку стравоходу?

Існує два основних типи раку стравоходу: плоскоклітинний рак і аденокарцинома стравоходу. Плоскоклітинний рак найчастіше зустрічається у людей, які курять, вживають тютюнові вироби і алкоголь. Крім того, афроамериканці піддаються підвищеному ризику розвитку цього типу раку. Цей рак також дуже поширений в багатьох областях Азії. Частота виявлення плоскоклітинного раку стравоходу в Сполучених Штатах залишається постійною. Інший тип раку, аденокарцинома стравоходу, найчастіше зустрічається у людей з ГЕРХ. Він дуже поширений у білих чоловіків з підвищеною масою тіла. Випадки виявлення аденокарциноми стравоходу почастішали в Сполучених Штатах.

Найбільш поширеним симптомом ГЕРХ є печія: стан, яке 20% дорослих американців мають принаймні двічі на тиждень. Хоча ці люди схильні до підвищеного ризику розвитку раку стравоходу, у переважної більшості з них він ніколи не розвинеться. У декількох пацієнтів з ГЕРБ (близько 10-15% пацієнтів) зміна слизової оболонки стравоходу розвивається поблизу області з’єднання стравоходу і шлунка. Цей стан і називається стравоходом Барретта. Лікарі вважають, що більшість випадків аденокарциноми стравоходу починаються з стравоходу Барретта.

Як мій лікар виявляє стравохід Барретта?

Ваш лікар спочатку виконає процедуру візуалізації стравоходу за допомогою ендоскопії, щоб перевірити, чи є зміни достатніми для постановки діагнозу стравоходу Барретта. При гастроскопії лікар проводить тонку гнучку трубку, звану ендоскопом, через рот в стравохід, шлунок і дванадцятипалу кишку. Ендоскоп оснащений відеокамерою і джерелом світла, і видає зображення на відеомонітор. Це дозволяє лікарю побачити наявність змін в слизовій оболонці стравоходу. Якщо Ваш лікар підозрює наявність стравоходу Барретта, для постановки остаточного діагнозу буде взята проба тканини (біопсія).

Капсульна ендоскопія – ще одне дослідження, яке використовується для оцінки стану стравоходу. При капсульної ендоскопії пацієнт ковтає капсулу розміром з таблетку, яка проходить природним шляхом через травний тракт і передає відеозображення на записуючий пристрій, яке вдягається на Ваш пояс. При капсульної ендоскопії лікар не може взяти зразок тканини (біопсію).

Обидва ці методи дозволяють лікарю переглянути нижній відділ стравоходу і визначити наявність змін в слизовій оболонці. Тільки гастроскопия може дозволити лікарю взяти зразок тканини з стравоходу, щоб підтвердити цей діагноз, а також відшукати зміни у вигляді потенційної дисплазії, які не можуть бути визначені тільки при ендоскопічному дослідженні.

Взяття зразка тканини з стравоходу через ендоскоп лише трохи подовжує час процедури, не викликає дискомфорту і рідко викликає ускладнення. Ваш лікар зазвичай може повідомити Вам результати вашої ендоскопії після процедури, але результатів біопсії вам доведеться чекати кілька днів.

Хто повинен проходити скринінг на розвиток стравоходу Барретта?

Стравохід Барретта в два рази частіше зустрічається у чоловіків. Як правило, він зустрічається у чоловіків середнього віку, які страждали від печії протягом багатьох років. Експерти поки не прийшли до єдиної думки щодо того, кому необхідно обстежитися. Навіть для пацієнтів з печією стравохід Барретта нетиповий, а рак стравоходу зустрічається рідко. Одна з рекомендацій полягає в тому, щоб виявити пацієнтів старше 50 років, у яких була значна печія, або яким потрібен регулярний прийом медикаментів для боротьби з нею протягом кількох років. Якщо перший скринінг показав негативний результат по тканині Барретта, немає необхідності повторювати його. У цій сфері проводиться велика кількість поточних досліджень, тому рекомендації можуть змінитися. Ви повинні звіритися зі своїм лікарем щодо останніх рекомендацій.

Як лікують стравохід Барретта?

Ліки та / або хірургія можуть ефективно контролювати симптоми ГЕРХ. Однак ні ліки, ні операції при ГЕРХ не можуть позбавити від стравоходу Барретта або виключити ризик розвитку раку. Є кілька доступних процедур, які можуть зруйнувати тканину Барретта. Ці методи лікування можуть знизити розвиток раку у деяких пацієнтів і використовують вплив теплом (радіочастотна абляція, аргоноплазменной коагуляція і багатополярної коагуляція), холодом (кріотерапія) або використання світла і спеціальних хімікатів (фотодинамічна терапія).

Необхідно обговорити доступність і ефективність цих методів лікування з вашим гастроентерологом, щоб бути впевненим, що вони вам підходять. У даних методів лікування існують потенційні ризики, і вони можуть не принести користі більшості пацієнтів з стравоходом Барретта. У цій сфері проводиться багато досліджень. Ви повинні поговорити зі своїм лікарем про рекомендації та вказівки.

Що таке дисплазія?

Дисплазія – передраковий стан, яке лікарі можуть діагностувати лише при дослідженні зразків тканин під мікроскопом. Коли дисплазія спостерігається в зразку тканини, її зазвичай описують як «важку», «помірну» або «легку».

При важкій дисплазії аномальні зміни визначаються в багатьох клітинах, і спостерігається аномальна картина зростання клітин. Помірна дисплазія означає, що в зразку тканини спостерігаються деякі аномальні зміни, але вони не зачіпають більшості клітин, і картина росту клітин і раніше є нормальною. «Легка дисплазія» просто означає, що патолог не впевнений, що зміни, які спостерігаються в тканини, викликані дисплазією. Інші стану, такі як запалення або набряк стравохідного епітелію, можуть привести до диспластичному зовнішнім виглядом клітин, коли вони такими не є.

Доцільно отримати підтвердження діагнозу дисплазії від двох різних патологів, щоб переконатися, що цей стан дійсно присутній в біопсії. Якщо дисплазія підтверджена, ваш лікар може рекомендувати більш часті ендоскопії або процедуру, спрямовану на руйнування тканини Барретта, або операцію на стравоході. Ваш лікар порекомендує варіант, грунтуючись на тому, наскільки розвинена дисплазія, і залежно від вашого загального стану здоров’я.

Якщо у мене стравохід Барретта, як часто мені необхідна ендоскопія для оцінки дисплазії?

Ризик розвитку раку стравоходу у пацієнтів з стравоходом Барретта досить низький, приблизно 0,5% на рік (або 1 з 200 в рік). Тому діагноз стравоходу Барретта не повинен стати причиною для тривоги. Це, однак, є підставою для періодичного проходження гастроскопії з біопсією тканини Барретта. Якщо ваші початкові біопсії не показують дисплазію, ендоскопію з біопсією слід повторювати кожні три роки. Якщо у вашій біопсії дисплазія виявляється, ваш лікар дасть рекомендації щодо подальших кроків.