Що таке дивертикулез?

Дивертикулез це стан, при якому є невеликі мішечки (або кишені) в стінці будь-якій частині травного тракту. Ці кишені виникають, коли внутрішній шар стінки травного тракту проштовхується в слабкі місця в зовнішньому шарі. Одне випинання називається дивертикулом. Групи дивертикулів найчастіше розташовані в лівій половині товстої кишки. Деякі люди можуть мати тільки кілька маленьких мішечків в лівій частині кишки, в той час як інші можуть мати дивертикули на всьому протязі кишечника.

У кого виникає дивертикулез?

Дивертикулез є станом, який зачіпає половину всіх людей старше 60 років і майже всіх старще 80 років. З віком мішечки в травному тракті стають все більш помітними. Дивертикулез рідко виникає у людей у ​​віці до 40 років. Крім того, він є рідкістю в деяких частинах світу, таких як Азія і Африка.

Яка причина дивертикулеза?

Оскільки дивертикулез рідко зустрічається в регіонах світу, де їжа містить багато клітковини, зерна, фруктів та овочів, більшість лікарів вважають, що це стан пов’язаний з низьким вмістом клітковини в їжі. Дієта з низьким вмістом клітковини призводить до запорів, що збільшує тиск усередині шлунково-кишкового тракту. Поєднання підвищеного тиску в кишечнику і необхідність напруги при дефекації протягом багатьох років, ймовірно, призводить до дивертикулеза.

ДивертикулезЯкі симптоми дивертикулеза?

Більшість людей, що мають дивертикулез не знають про його існування. Тому, що дивертикули не викликають симптомів. Деякі люди відзначають здуття живота, спазми в животі, запор через труднощі проходження кишкового вмісту через уражену область товстого кишечника.

Як ставиться діагноз дивертикулеза?

Оскільки більшість людей не мають симптомів, дивертикулез часто виявляється випадково при оцінці іншого стану або під час скринінгового обстеження товстого кишечника. Гастроентерологи можуть безпосередньо візуалізувати дивертикули в товстій кишці, використовуючи деякі процедури. Однією з таких процедур є сігмоскопія (ректороманоскопія), яка дозволяє оглянути лише пряму кишку і сигмовидную кишку. Колоноскопія дає можливість досліджувати всю товсту кишку. Дивертикулез можна також побачити за допомогою інших тестів, наприклад, комп’ютерної томографії (КТ) або рентгенографії кишечника з барієм (ирригоскопии).

Яке лікування дивертикулеза?

Дивертикули, що з’явилися, не зникають самі по собі. На щастя, більшість пацієнтів з дивертикулезом не мають симптомів і не потребують лікування. Коли дивертикулез супроводжується болем у животі, здуттям живота або запором, ваш лікар може рекомендувати дієту з високим вмістом клітковини, щоб допомогти зробити стілець м’якше і полегшити його проходження. Хоча рекомендується, щоб ми вживали від 20 до 35 грамів клітковини в день, більшість людей отримує тільки близько половини норми. Найпростіший спосіб збільшити споживання клітковини, їсти більше фруктів, овочів і злаків. Яблука, груші, брокколі, морква, кабачки, запечені боби, квасоля – приклад декількох продуктів з високим вмістом клітковини. В якості альтернативи, лікар може рекомендувати продукти, що містять волокна, такі як подорожник, метилцеллюлозу або полікарбофіл. Ці продукти випускаються в різних формах, включаючи таблетки, порошки і вафлі. Додаткові волокнисті продукти допомагають пом’якшити стілець і полегшити дефекацію. Ваш лікар може прописати ліки, щоб допомогти розслабити спазми в товстій кишці, які викликають спастичний біль в животі і дискомфорт.

Чи має дивертикулез ускладнення?

Дивертикулез може привести до ряду ускладнень, включаючи запалення, кровотеча та непрохідність кишечника. На щастя, дивертикулез не призводить до раку.

Дивертикулит виникає, коли мішечки стають запаленими. Цей стан зазвичай призводить до локального болю в животі, хворобливості при дотику і підвищенню температури тіла. У людей з дивертикулитом можуть також виникнути нудота, блювота, озноб і запор.

Ваш лікар може призначити КТ (комп’ютерну томографію), щоб підтвердити діагноз дивертикулита. Легкі випадки запалення зазвичай лікують прийомом антибіотиків і не вимагають госпіталізації. При відсутності лікування, дивертикуліт може привести до гнійного запалення (так званий абсцес) за межами стінки кишки або до поширеної інфекції черевної порожнини (перитоніт). Зазвичай КТ дозволяє діагностувати абсцес. Лікування, як правило, вимагає госпіталізації, антибіотики вводять через вену і іноді виникає необхідність в дренуванні абсцесу.

Повторні атаки дивертикулита можуть зажадати хірургічне втручання, щоб видалити уражену частину товстого кишечника.

Кровотеча в товстій кишці може статися з дивертикулу і називається дівертікулярною кровотечею. Це найбільш часта причина масивних кишкових кровотеч у пацієнтів старше 40 років.

Більшість дівертікулярних кровотеч припиняється самостійно. Однак, якщо цього не відбувається, може знадобитися колоноскопія. Якщо кровотеча важка або не припиняється, потрібно перебування в лікарні і внутрішньовенне вливання рідини або, можливо, переливання крові. Крім того, колоноскопія може знадобитися, щоб визначити причину кровотечі і виконати його зупинку (гемостаз). Іноді, щоб зупинити кровотечу, потрібне хірургічне втручання. Його використовують у випадках, коли кровотеча не може бути зупинено іншими методами.

Кишкові непрохідності можуть відбутися в товстій кишці при повторних атаках дивертикулита. В цьому випадку, може знадобитися операція. Вона дозволяє видалити уражену область товстого кишечника.