Що таке поліп?

Поліпи – це доброякісні пухлини (або новоутворення), пов’язані з внутрішнім шаром кишечника (слизовою оболонкою). Вони можуть зустрічатися у всіх місцях в шлунково-кишковому тракті, але найчастіше зустрічаються в товстому кишечнику. Вони розрізняються за розміром від кількох міліметрів до кількох сантиметрів в діаметрі. Вони виглядають як маленькі шишки, що ростуть з внутрішньої оболонки кишечника і виступаючі в просвіт (порожнину кишечника). Вони іноді ростуть на «стеблі» і виглядають як гриби. Деякі поліпи можуть бути плоскими. У багатьох пацієнтів кілька поліпів розкидані в різних частинах товстого кишечника. Деякі поліпи можуть містити невеликі області раку (малігнізація поліпа), хоча переважна більшість поліпів такого не мають.

Наскільки поширені поліпи товстого кишечника? Що їх викликає?

Поліпи дуже поширені у дорослих, особливо в міру того, як ми стаємо старше. У той час як в 20-річному віці поліпи вкрай рідкісні, у людей 60 років, які не мають особливих факторів ризику, є 25-відсотковий ризик наявності поліпа. Ми не знаємо, що викликає поліпи. Деякі експерти вважають, що дієта з високим вмістом жирів і низьким вмістом клітковини може викликати схильністю до утворення поліпів. Можливо, існує генетичний ризик розвитку поліпів.

Що таке відомі ризики для утворення поліпів?

Найбільший фактор ризику розвитку поліпів – вік понад 50 років. Наявність сімейної історії поліпів або раку товстого кишечника, збільшує ризик появи поліпів. Крім того, пацієнти з особистою історією поліпів або раку товстого кишечника схильні до підвищеного ризику розвитку нових поліпів. Існують рідкісні поліпозні або ракові синдроми, які спостерігаються в сім’ях (передаються у спадок) і збільшують ризик появи поліпів в більш ранньому віці.

Існує два поширених типу поліпів: гіперпластичний (запальний) і аденома (аденоматозний поліп). Гіперпластичний поліп не схильний до ризику розвитку раку. Аденома вважається попередником (джерелом) майже для всіх видів раку товстого кишечника, хоча більшість аденом ніколи не стають раковими утвореннями (не малігнізуються). Гістологічне дослідження тканини (огляд під мікроскопом) – кращий спосіб диференціювати гіперпластичний і аденоматозний поліпи.

Хоча неможливо визначити, які аденоматозні поліпи стануть раковим захворюванням, більші з них мають більший потенціал до переродження. А дуже великі (понад 2,5 см) вже можуть містити невеликі області раку. Оскільки лікар не може бути впевнений в типі поліпа, рекомендують видаляти всі виявлені під час колоноскопії.

Як знаходять поліпи?

Більшість поліпів не викликають ніяких симптомів. Великі поліпи (більше 1 см) можуть викликати появу крові в калі, але навіть вони зазвичай безсимптомни. Тому, кращий спосіб виявити поліпи – це скринінг (профілактичне обстеження) людей без симптомів. Існує кілька методів скринінгу: тестування зразків калу на приховану кров, виконання сигмоскопии для вивчення нижньої третини товстого кишечника, колоноскопія для огляду всього кишечника, використання радіологічних тестів, таких як контрастна рентгенографія кишечника (іригоскопія) або віртуальна колоноскопія. Якщо один з радіологічних тестів виявляє або підозрює поліпи, Ваш лікар порекомендує колоноскопію, щоб видалити їх. Оскільки колоноскопія є найбільш точним методом виявлення поліпів, багато експертів рекомендують колоноскопію в якості основного методу скринінгу, щоб будь-які поліпи, знайдені при дослідженні, могли бути видалені протягом однієї і тієї ж процедури.

Як видалити поліпи?

Більшість поліпів, виявлених під час колоноскопії, можуть бути повністю видалені під час процедури. Доступні різні методи видалення. Найбільш часто використовують спеціальну дротяну петлю, для перепалювання ніжки поліпа високочастотним електричним струмом. Так звана резекція поліпа. Оскільки слизова оболонка кишечника не чутлива до болю і впливу струму, видалення поліпа не викликає дискомфорту. Резецированной поліпи досліджують під мікроскопом для визначення типу тканини і виявлення раку. Якщо великий або незвично виглядаючий поліп залишається для можливого хірургічного (або більш складного ендоскопічного) лікування, лікар-ендоскопіст може помітити його розташування на стінці кишечника за допомогою спеціального барвника. Ця методика називається ендоскопічним татуюванням.

Які ризики видалення поліпів?

Видалення поліпів (або поліпектомія) під час колоноскопії є звичайною амбулаторної процедурою. Можливі ускладнення, які є рідкісними, включають кровотечу з місця віддаленого поліпа і перфорацію (наскрізний отвір в стінці) товстого кишечника. Кровотеча після поліпектомії може бути негайною або відстроченою (виникають через кілька днів). Кровотеча майже завжди може бути зупинена під час колоноскопії. Перфорація може зажадати хірургічного втручання (операції).

Як часто мені потрібна колоноскопія, якщо у мене є поліпи?

Ваш лікар прийме рішення щодо необхідності наступної колоноскопії. Час залежить від декількох факторів, що включають число і розмір віддалених поліпів, тип тканини поліпів і якість очищення кишечника. Якість підготовки впливає на здатність лікаря якісно оглянути всю поверхню товстого кишечника.

Якщо поліпи були маленькими, а вся кишка була добре видна під час колоноскопії, лікарі зазвичай рекомендують повторну колоноскопію через три – п’ять років. Якщо повторна колоноскопія не вказує на наявность поліпів, Вам може не знадобитися інша процедура ще п’ять років.

Однак, якщо поліпи були великими і плоскими, лікар може рекомендувати інтервал до повторної колоноскопії всього в кілька місяців. Це забезпечує адекватний контроль в динаміці. Ваш лікар обговорить можливі варіанти з Вами.